nutrix

לגדל ספורטאי/ת צעיר/ה בבית

גידול ילדים הינה משימה לא פשוטה ומורכבת המלווה לרוב בהרבה חששות ודאגות. כאשר מדובר בילדים ספורטאים המשימה הופכת למאתגרת אף יותר. הילדים נמצאים תחת לו”ז צפוף כל כך שבקושי נמצאים בבית ונראה כי אין בשבילם מספיק שעות ביממה. למרות שמשפט זה ייתפס לרוב כתירוץ אצל בני נוער, לספורטאים הצעירים באמת ש”אין זמן”. יחד עם זאת, הם נמצאים בגיל הגדילה וההתפתחות ובתקופה זו ישנם צרכים מיוחדים ותזונה מותאמת שעליהם להקפיד על מנת להצליח באימונים, לשפר את הביצועים הספורטיביים ולהימנע מפציעות ספורט ככל שניתן. אז איך נעזור להם לשלב בין ביה”ס, המטלות והמבחנים לבין האימונים האינטנסיביים, וכל זה תוך שמירה על בריאותם והתפחות תקינה ?

כמה כללים שיעזרו לכם ההורים:

התארגנות מראש
כמו בכל דבר אחר, במצבים בהם יש עומס גדול, כדאי ל”סדר” את הזמן מראש ובצורה נכונה ומסודרת בכדי להספיק את הכל המטלות שעלינו לעשות. התארגנות מראש אצל ספורטאים הינה הכרחית וקריטית ויכולה בהחלט לעשות את השינוי בין ספורטאי חובבני לבין ספורטאי ברמה גבוהה. אומנם לפעמים ה”פאזל” לא פשוט בכלל אבל פה אנחנו המבוגרים יכולים לתת יד ולעזור להם בהרכבת הלו”ז.
כדאי לתכנן את הלו”ז יום לפני או אפילו לשבת בסופש ולתכנן מראש את כל השבוע שיגיע. לחלק מהספורטאים אף עוזר להקציב זמנים לכל פעולה. לדוגמא: לקום ב- 07:00, התארגנות לביה”ס 07:00-08:00 ביה”ס 08:30-13:30 ארוחת צהריים 14:00-14:30, שיעורי בית/למידה למבחן 14:30-16:00, יציאה לאימון 16:15 וכן הלאה. ככל שהלוז יהיה יותר מפורט ככה הדברים יהיו יותר ברורים ומסודרים בראש ויהיה לילדים קל יותר להכניס את כל המטלות בזמן. בכדי שזה לא יראה להם כעוד “שיעורי בית”, על הילדים להיות כמה שיותר מעורבים בכתיבת הלוז. תנו להם לארגן בעצמם את הזמן שלהם.
כמו כן, להתארגן מראש על כמויות האוכל שלוקחים לביה”ס. ביום ארוך- לקחת יותר סנדוויצים/פירות/ירקות… בימים בהם הולכים לאימון ישר מביה”ס- לדעת לקחת ארוחת צהריים בהתאם. לדאוג שתהיה קלילה ובזמן המתאים שלא יכביד על האימון. שלא יהיו “הפתעות” בדרך. הגעה לאימון על בטן ריקה לחלוטין או אחרי ארוחה לא מזינה שקנו “על הדרך” עלולה לפגוע באיכות האימון ובבריאותם. לדעת מראש בדיוק איפה ומה אוכלים למשך כל היום ובסמיכות לאימונים. חלק מה”צידה” ליום שכזה אפשר בהחלט להכין בעזרת ההורים ערב קודם.
כיוון שלרוב הם חוזרים הביתה בשעה מאוחרת מותשים ורעבים, יש להקפיד ככל שניתן על ביצוע שיעורי הבית/ למידה למבחן בזמן שיש להם לפני האימון (במרבית המקרים זה גם הזמן בו הם הכי מרוכזים ושלווים לביצוע מטלות ביה”ס). כמו כן ממליצה להכין את תיק ביה”ס מראש ולפני היציאה לאימון. שעות ההגעה המאוחרות הבייתה מאימון לא משאירות הרבה זמן ולכן בזמן הקצר מאוד שנשאר- להגיע זריז הבייתה לארוחת ערב מסודרת ומאוזנת, מקלחת מהירה, סידור תיק אימון למחר וישר למיטה (!).

דוגמא אישית
כאשר יש ספורטאי בבית, הדבר משפיע על כל הבית. לטוב ולפחות טוב אך ככל שנירתם למאמץ שלהם כך נעזור להם להגיע להישגים גבוהים. הספורטאים הצעירים זקוקים לתזונה מוקפדת, בריאה ומזינה שתתמוך בגדילה המואצת שלהם ובעומס האימונים. על ההורים להקפיד להביא הבייתה את המזונות הנכונים עבורם ולהימנע מלהכניס הרבה “ג’אנק” הבייתה. כן, גם אם שאר הילדים אינם ספורטאים ו”אינם זקוקים לאותה משמעת”, על כל בני הבית להראות כמה שיותר דוגמא אישית לאכילה בריאה ומואזנת- דבר החשוב לכל בני משפחה ללא קשר לגיל ולפעילות הגופנית.

שינה
בתוך כל עומס האימונים, הסטרס הנפשי והמשימות המוטלות על הספורטאים הצעירים, חשיבות השינה נדחקת לצד. חשוב לדעת ולהזכיר לצעירים כי לשינה יש תפקיד מרכזי בתפקוד שלהם באימונים, בתחרויות ובלימודים. בזמן השינה מתרחשים תהליכי הגדילה (לרבות הצמיחה לגובה) ושיקום השרירים והרקמות שעבדו בזמן האימון. כמו כן בזמן השינה הגוף מעניק אנרגיה למח ושחרור הורמונים. במידה ולא מספקים לגוף את שעות השינה הנדרשות, הגוף לא מספיק להשתקם כראוי ועשוי להוביל לחוסר ריכוז ועירנות בלימודים, ביצועים ליקויים באימונים/תחרויות, סיכון גבוה יותר לפציעות ספורט ופגיעה בגדילה ולמצבי רוח. ההמלצה לספורטאים צעירים היא לישון בין 8-10 שעות בלילה. כל לילה. אין ספק שזו משימה לא פשוטה ולפעמים כלל לא אפשרית עבור אותם ספורטאים שמגיעים הבייתה מאימונים בשעות הלילה. יחד עם זאת, חשוב להכיר את ההמלצות ולנסות להתקרב אליהן ככל שניתן. גם כאן חשיבות הההתארגנות מראש היא גדולה ביותר. כפי שהזכרתי מקודם המטרה היא לסיים כמה שניתן את המטלות ושיעורי הבית לפני האימון ככה שכאשר הם חוזרים מאוחר הבייתה מה שנשאר להם זה לאכול ולהתקלח זריז, להכין תיק אימון למחר ולהיכנס למיטה ( בלי טאבלטים/טלפונים/טלוויזיה). לשמור את ה”הימרחות” מול הטלויזיה לסופש בו הלו”ז פחות צפוף ויותר מאפשר.

מעקב מקצועי
ספורטאים צעירים נמצאים עדיין בתהליך גדילה ולכן נמצאים בקבוצת סיכון לחסרים תזונתיים, סיכוניים בריאותיים ולליקויים בגדילה. בעקבות הגדילה המואצת בגיל זה בתוספת האימונים האינטנסיביים, ישנו שימוש מוגבר של הגוף ברכיבי תזונה בהשוואה לצעירים שאינם עוסקים בספורט. חסר תזונתי עלול לפגוע בגדילה, במימוש הפוטנציאל לגובה, ביכולות הלימודיות ובהישגים הספורטיבים. כמו כן מגדיל את הסיכון לפציעות ספורט. בכדי לשמור על בריאות הילדים תוך מיקסמום הביצועים הספורטיבים שלהם, מומלץ להיפגש עם דיאטן/ית ספורט בעל/ת ניסיון עם ספורטאים צעירים לצורך בניית תזונה מותאמת לשגרת האימונים וללו”ז הספיציפי של כל ספורטאי ומעקב אחר גדילה נכונה ואחר בדיקות הדם.

Scroll Up